A+ R A-

Koronavirusai - virusai, kurie cirkuliuoja tarp gyvūnų, tačiau žinoma, kad kai kurie iš jų sukelia infekcijas žmonėms. Sukėlę infekciją žmonėms, jie toliau gali būti perduoti nuo žmogaus žmogui. Užsikrėtimo didelė tikimybė artimo sąlyčio su sergančiuoju koronavirusine infekcija metu, pavyzdžiui, namų ar darbo aplinkoje, gydymo įstaigoje. Virusas plinta su per orą kvėpavimo takų sekretų lašeliais, kuriuos žmonės išskiria į aplinką čiaudėdami, kosėdami ar iškvėpdami. Simptomai yra panašūs į gripą – karščiavimas, kosulys, dusulys ir kiti kvėpavimo sutrikimai, raumenų skausmai ir nuovargis. Sunkesniais atvejais sukelia plaučių uždegimą, sepsį ir septinį šoką, inkstų nepakankamumą ar mirtį, svarbu, jei žmogus per pastarąsias dvi savaites nuo simptomų pasireiškimo pradžios neturėjo jokio kontakto su žmogumi grįžusiu iš Kinijos ar Šiaurės Italijos  jokių tyrimų atlikti ar imtis specialių priemonių nėra reikalo, tiesiog įprastine tvarka kreipkitės į savo šeimos gydytoją. Jei pajutote aukščiau išvardytus simptomus, ir turėjote su galimai viruso nešiotoju kontaktą, nedelsiant skambinkite bendruoju pagalbos numeriu 112 ir kiek įmanoma stenkitės įsiizoliuoti.

Labiausiai užsikrėsti rizikuoja:

  • Sveikatos priežiūros darbuotojai, teikiantys medicinos pagalba sergantiems COVID-19;
  • Šeimos nariai ir kiti asmenys, artimai bendraujantys su užsikrėtusiais ar sergančiais žmonėmis;

Įtariama, kad infekcija yra pavojingesnė vyresnio amžiaus asmenims bei sergantiems lėtinėmis ligomis.  Ką daryti grįžus iš COVID-19 paveiktų teritorijų? SAM rekomenduoja žmonėms, kurie neseniai grįžo iš Kinijos ar Šiaurės Italijos (Lombardijos, Veneto, Pjemonto ir Emilijos-Romanijos regionų), 14 dienų nuo paskutinės buvimo minėtose šalyse dienos likti namuose ir stebėti savo sveikatą. Tuo laikotarpiu darbdavių, kurių įmonėse dirba ar siekia įsidarbinti žmonės ir mokinių, kurie lanko ugdymo įstaigas, neseniai lankęsi Kinijoje ar Šiaurės Italijoje, prašoma suteikti galimybes jiems dirbti ar mokytis namuose nuotoliniu būdu. Jei to nepavyksta padaryti, tuomet dirbantys asmenys gali kreiptis į Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą prie Sveikatos apsaugos ministerijos, kuris organizuos nedarbingumo išdavimą. Šiose teritorijose keliavę asmenys turėtų užpildyti anketą (questionnaire). Pajutus į gripą panašius simptomus tokie asmenys nedelsiant turi skambinti bendruoju pagalbos tarnybų telefonu 112.

Kilus klausimams galite kreiptis į Nacionalinį visuomenės sveikatos centro Telšių departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyrių tel. 844469722; 862042251; ne darbo metu 867737729.

Nuorodos

 

 

Prisijungimas

Prisiminti mane